Karbon Ayakizi Hesaplama Aracı

Yediğimiz yemekten, ulaşım tercihimize; evimizde kullandığımız su ve elektrikten, yaptığımız alışverişlere kadar her eylemimizin tıpkı yürürken bıraktığımız ayak izi gibi çevre üzerinde etkisi bulunmaktadır. “Karbon Ayakizi” de tüm bu eylemlerimizden doğan bireysel karbon salımlarımızın ölçülmesiyle ortaya konulur.

Bireysel karbon ayakizimiz, elektrik ve yakıt tüketimimizden kaynaklan doğrudan salımlar ve kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden kaynaklanan dolaylı salımların bütünüdür.

Örneğin; yerli üreticilerden satın almak yerine ithal ürünler satın aldığımızda, ürünün üretildiği noktadan evimize gelişi için harcanan karbondioksit, karbon ayakizimizi arttıracaktır. Sezonu dışında tükettiğimiz yiyeceklerin saklanabilmesi için harcanan enerji de yine karbon ayakizimizi arttıran etkenlerden olacaktır.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde teknolojiden, konforumuzdan ve damak zevkimizden vazgeçemesek bile en azından azaltmak ve bize sağladığı olanaklardan daha uzun süre faydalanabilmek mümkün. Bu sayede gelecek nesillerin de bizim faydalandığımız olanaklara erişmesini sağlamak adına çevreye olan etkimizi ölçerek en azından bir adım atabiliriz.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver” projesi kapsamında bir yandan Denizli’nin toplam sera gazı salımları hesaplanırken, diğer yandan Denizli’de yaşayanların doğrudan bireysel karbon ayakizini ölçebilmek adına bir karbon ayakizi hesaplama aracı geliştirilmiştir.

Siz de karbon ayakizinizi ölçerek nereden azaltmaya başlamanız gerektiğini görebilirsiniz: Karbon ayakizimi hesaplamak istiyorum

İklim değişikliğine yönelik bilginizi ölçmek için, proje kapsamında hazırlanan İklim Değişikliği Bilgi Testimizi çözebilirsiniz.

Aşağıdaki basit adımlar, karbon ayakizinizi azaltmaya başlamanızda yardımcı olabilir:

Şehir içi ulaşımda bireysel araç kullanımı yerine bisiklet gibi daha temiz ulaşım yöntemlerini ya da toplu taşıma kullanmayı tercih edebilir, yerel yönetimlerinizden uygun alt yapıyı sağlamasını talep edebilirsiniz.
Şehirler arası ulaşımda özellikle kısa mesafelerde uçak kullanmaktan kaçınabilir, fırsatınız olduğu durumlarda tren gibi düşük karbonlu ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz.
Evinizin ısı yalıtımını yaptırarak iklimlendirme için harcadığınız enerjiyi %50’ye varan oranda azaltabilirsiniz.
Evdeki ampulleriniz ve elektrikli ev aletlerinizi enerji verimli türleriyle değiştirerek elektrik tüketiminizi ve buna bağlı karbon salımınızı azaltabilirsiniz.
Ham madde üretiminden kaynaklanan salımların azalmasını desteklemek için evinizde oluşan atıklarınızı türlerine göre ayırarak geri dönüştürülmesini sağlayabilir, yerel yönetimlerinizden uygun alt yapıyı sağlamasını talep edebilirsiniz.
Özellikle elektronik eşyalarınızı yenisiyle değiştirirken eskisinin kullanılamaz halde olmasına dikkat ederek, her yeni ürün çıktığında değişim yapmaktan kaçınabilir, yeni ürünlerin üretilmesinden kaynaklı salımların azaltılmasına katkı sağlayabilirsiniz.
Yetişkin bir ağaç oksijen üretmek için, ortalama olarak yılda 5,6 ton karbondioksit kullanmaktadır. Karbondioksitin başlıca yok edicisi olan ağaçlara iyi bakarak ve daha çok fidan dikerek ağaçların çoğalmasına katkı verebilirsiniz.