“Sıfır Atık Yarışması” için Son Başvuru Tarihi 10 Mayıs 2019

Üniversiteler arası geri dönüştürülebilir atık yarışması olan ve “Sıfırdan Başlıyoruz!” sloganıyla düzenlenen “Sıfır Atık Yarışması” için son başvuru tarihi 10 Mayıs 2019.

Yarışma, tüm Türkiye genelinde çocuklar ve gençler aracılığıyla “sıfır atık” konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Sıfır atık projesinin tanıtımı, değerlendirilebilen atıkların ülkemiz ekonomisine katkısını, çevreye kontrolsüz bırakılan atıkların doğaya verdiği zararlara ilişkin ülke genelinde öğrencileri düşünmeye sevk etmek; öğrencilerin çevreye ilgisini artırmak, öğrencilerde çevre bilinci oluşturmak ve farkındalığı artırmak yarışmanın temel amaçlarından.

Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen bu yarışmaya ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite olmak üzere 4 farklı kategoriden başvurmak mümkün. Kategorilere göre yarışmacılardan beklenen ürün tasarımları (resim, fotoğraf, video, karikatür, 3 boyutlu tasarım ve kısa film) değişiyor, yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.

Sıfır Atık Nedir?  İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.