İkili Toplama ve Farkındalık Projesinde İlk Durağımız Eskişehir!

Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından yürütülen “Türkiye’de Atık Yönetimi – İkili Toplamaya ilişkin Tecrübeler ve Farkındalık Artırma Faaliyetlerinin Mevcut Durumu Projesi” kapsamında seçilen illerden biri olan Eskişehir’e 20 Aralık 2018 Perşembe günü ilk çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Ziyaret kapsamında öğleden önce gerçekleştirilen çalıştaya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Eskişehir Kent Konseyi, TEMA ve bölgedeki Toplama Ayırma Tesislerinden yaklaşık 25 temsilci katıldı.

Proje faydalanıcısı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açılış konuşmasıyla başlayan çalıştay, REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman’ın proje tanıtımı ve Türkiye’de atık yönetiminin mevcut durumu sunumuyla devam etti.

REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman
REC Türkiye Proje Yöneticisi Onur Akpulat

Ardından, REC Türkiye Proje Yöneticisi Onur Akpulat, kaynağında ayrı toplama ve ikili toplama sisteminin Avrupa’daki işleyişini katılımcılara aktardı.

Sunumların ardından katılımcıların farkındalık arttırma faaliyetlerinin mevcut durumu ve ikili toplamaya ilişkin tecrübelerinin paylaşıldığı tartışma oturumuyla çalıştay sona erdi.

Resimleri büyük görmek için tıklayınız.

Öğleden sonra Odunpazarı Atık Getirme Merkezine saha ziyareti gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve REC Türkiye ekibi, belediye yetkililerinden bilgi aldı. Ardından Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü ile birebir görüşmeler gerçekleştirilerek konuya ilişkin deneyimler ve öneriler öğrenildi.

Eskişehir’i takip eden süreçte İzmir, İstanbul, Kayseri ve Antalya illerine de gerçekleştirilecek saha ziyaretlerinin sonuçları değerlendirilerek, projenin önemli çıktılarından biri olan Mevcut Durum Raporuna girdi sağlayacak.

Projeyle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Resimleri geniş görmek için üzerlerine tıklayınız.