“Göç, Mültecilik ve İnsanlık” Temasıyla Düzenlenen Kartepe Zirvesinde İklim Değişikliği ve Göç Konuştuk!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, şehrin uluslararası konumu ile doğu ve batıyı buluşturma potansiyelinden hareketle geliştirilen; insanlığın bugünü ve geleceği için yeni çağın ürettiği fırsatların değerlendirilmesi, problemlerin çözümü için politika önerilerinin geliştirilmesi hedefiyle düzenlenen 2018 Kartepe Zirvesi, 26-28 Ekim 2018 tarihlerinde “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla gerçekleştirildi. Zirveye 30 ülkeden yaklaşık 360 bilim, medya ve siyaset temsilcisiyle AB ve Birleşmiş Milletlere bağlı kurumların temsilcileri ile yurtiçinden birçok akademisyen, ulusal ve uluslararası üst düzey kişiler katılım sağladı.

Zirvenin açılışına; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitas, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu katılım gösterdi.

44 panelin gerçekleştirildiği Kartepe Zirvesinde ayrıca göç konusu ile ilgili 2 çalıştay ve 12 akademik oturum da gerçekleştirildi. REC Türkiye Proje Yöneticisi Onur Akpulat zirvede, moderatörlüğünü Coşkun Aral’ın yaptığı İklim Değişikliği ve Göç Panelinde, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Veysel Eroğlu, İTÜ Afet Yönetim Merkezi’nden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve CNN Türk’ten Güven İslamoğlu ile beraber konuşmacı olarak yer aldı. Akpulat sunumunda, dünyada son zamanlarda meydana gelen aşırı iklim olayları ve etkileriyle ilgili bilgileri paylaştı. İklim değişikliğinin göç durumlarına olan etkilerinden de bahseden Akpulat, iklim değişikliği nedeniyle gerçekleşen hava olaylarına bağlı dünya genelinde ülke içi yerinden edilme sayılarını da dinleyicilerle paylaştı.

Zirvenin sonuç ve fikirlerinin bütün dünyayla paylaşılması için 29 Kasım 2018 tarihinde deklarasyonunun yayınlanması planlanıyor.

Kartepe Zirvesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

REC Türkiye’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için hazırladığı İklim Değişikliği Eylem Planı çalışması ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.