Natura 2000 Projesi Tamamlandı!

Avrupa Birliği (AB) IPA Programı (Katılım Öncesi Mali Yardım Programı) tarafından desteklenen, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün faydalanıcısı olduğu “Natura 2000 Gerekliliklerinin Uygulanması için Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Teknik Yardım Projesi”, kısaca Natura 2000 projesi, 6 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen kapanış toplantısı ile tamamlandı.

Kapanış toplantısına AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü, Proje Takım Lideri Begona Matilla ile proje ekibinde yer alan diğer uzmanlar, akademisyenler, STK temsilcileri ve Bakanlık temsilcileri katılım sağladı.

Toplantıda, REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman gerçekleştirdiği konuşmasında, Natura 2000 potansiyel alanlarının belirlenmesi sürecinin tüm ülkeye yaygınlaşmasını umduğunu belirtti. Sayman, AB Uyelik sürecinde olan ulkemizin Natura 2000 gerekliliklerinin yerine getirmesinde Tarım ve Orman Bakanlığı olarak oluşturulan yeni yapının bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

2015 Eylül ayında başlayan Proje ile AB doğa koruma mevzuatının en önemli yasal düzenlemeleri olan Kuş ve Habitat Direktiflerinin uyumlaştırılması ve uygulanmasına yönelik kurumsal ve teknik kapasite oluşturulmuştur. Proje çalışmaları ile Natura 2000 alanlarının seçimine yönelik yöntem geliştirilmiş olup, saha çalışmaları sonucu türler ve habitatlara ilişkin bilgiler derlenirken, habitat yorumlama kılavuzu gibi kalıcı kaynaklar da hazırlanmıştır. Proje kapsamında REC Türkiye tarafından; Natura 2000 kapasite geliştirme eğitimleri ve AB doğa koruma müktesebatı ile uyumlu ikincil mevzuat hazırlanmasına destek çalıştayları gerçekleştirilmiş, Natura 2000 Terimler Sözlüğü hazırlanmıştır.

Natura2000 projesi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

REC Türkiye Natura2000 Projesi Etkinliklerinden Kareler