Türkiye İklim Değişikliğinde En Kırılgan Bölgelerden Birinde Yer Alıyor!

Dünyanın en sıcak yılları geçtiğimiz üç yıl oldu; 2015, 2016 ve 2017. Son 150 yılda küresel ortalama sıcaklık 1°C arttı. Önlem alınmazsa, 21. yüzyılın sonunda sıcaklık artışının 3 ile 6°C arasında olması bekleniyor. Son 50 milyon yılda, bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar büyük bir sıcaklık artışı  görülmedi. Son 150 yıldaki en sıcak 18 yılın 17’si ise 2001 yılından sonra yaşandı.

REC Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman, 17 Mayıs 2018 tarihinde verdiği röportajda, iklim değişikliği ve Türkiye üzerindeki etkileri ile ilgili bilgiler verdi. Sayman, Türkiye’nin iklim değişikliğinde en kırılgan bölgelerden birinde yer aldığını, kuraklık, sel gibi aşırı iklim olaylarının gittikçe artış gösteren bir grafiğe sahip olduğunu ifade etti.

İklim değişikliği ile mücadele yolunda iklim değişikliği risklerine hazırlıklı olmayı teknik olarak ‘uyum’ olarak adlandırıldığını ve uyum konusunda ulusal ve yerel düzeyde yürütülen projelerin bulunduğunu belirten Sayman, belediyelerin iklim değişikliği uyum planları hazırladıklarını belirtti. Halihazırda Bursa Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin uyum planını hazırlamış bulunduğunu, İstanbul ve Denizli Büyükşehir Belediyelerinin ise hazırlamaya başlayan diğer öncü belediyelerden olduklarını söyledi.

Röportajın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

REC Türkiye Kocaeli ve Denizli Büyükşehir Belediyeleri için Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlıyor. Bu çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.