Rifat Ünal Sayman ile “İklim Değişikliği ve Etkileri” Üzerine

REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman, 11 Ocak 2018 tarihinde Kanal B’de canlı yayınlanan “Günce” Programına konuk oldu. Programda, Duygu Çalı ile İklim Değişikliği üzerine gerçekleştirilen sohbette Sayman; iklim değişikliği ve etkileri, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele yolundaki çalışma ve politikalarını, dünyada ve Türkiye’de yaşanan aşırı iklim olayları ve sonuçlarına yönelik bilgileri izleyicilerle paylaştı.

2015, 2016 ve 2017 senelerinin en sıcak yıllar olarak tarihe geçtiklerini belirten Sayman, iklim değişikliğinin hayatımızı ciddi anlamda etkilediğini ve bu olumsuz etkilerin artan bir şekilde devam edeceğini vurguladı. Özellikle son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de yaşanan aşırı iklim olaylarının bundan sonra da yaşanacağını belirterek, tüm paydaşların hızlı bir şekilde tedbir alması gerektiğinin altını çizdi.

Sayman, gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için iklim değişikliği ile mücadele sürecinde finansal anlamda zorluk çektiğimizi belirtti. Türkiye’nin Yeşil İklim Fonu’na erişmesi gerektiğini ve bu amaçla uluslararası düzeyde ilgili kamu kurumları tarafından yoğun müzakereler yürütüldüğünü söyledi.