Su İzleme Günü Eğitimlerine Katılan Öğrenciler Sertifikalarını Aldı!

“İzliyorum, Biliyorum ve Paylaşıyorum”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ortaklığı ile hayata geçirilen “Su İzleme Günü Eğitimleri” kapsamında eğitim alan ilkokul öğrencileri, 2 Ocak 2018 tarihinde Batıkent Kentkoop İlkokulu’nda gerçekleştirilen törende sertifikalarını aldı.

“Su İzleme Günü” adıyla düzenlenen çalışmalar kapsamında su kaynaklarının izlenmesi konusunda farkındalığın arttırılması, halkın su kaynaklarının izlenmesi konusunda aktif rol alması, sivil bilim çalışmalarının ülkemizde yaygınlaştırılması hedefiyle ilkokul 3. sınıf seviyesinde 8 eğitim düzenlenerek 200 öğrenciye suyun önemi, kullanım alanları, suyun izlenmesi, suyu izlemenin önemi, sularda hangi parametrelerin izleneceği ve izleme yöntemleri uygulamalı olarak anlatıldı, deneyler ve gözlemler yapıldı.

Eğitimlerde öğrencilere; suların kirliliği ve korunması konuları anlatılarak suyun izlenmesinin ne kadar önemli olduğu, sınıf içerisinde yapılan deneyler ile su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, suyun asitlik durumu (pH), bulanıklık ve renk parametreleri ölçülerek, bu parametrelerin su kalitesi üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu, suda yaşayan canlıları ve suyun kullanımını nasıl etkilediği anlatıldı. Eğitimlerin sonunda öğrencilere “Su Dedektifi” unvanı verilerek suyun izlenmesi ve korunması konularında bildiklerini çevreleriyle paylaşarak öğretmeleri gerektiği, artık suyun koruyucuları oldukları aktarıldı.

Düzenlenen törene Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bülent Selek ve Su İzleme Daire Başkanlığı ekibinin yanı sıra REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman ile REC Türkiye Proje Yöneticisi Pınar Akpınar katıldı. Öğrenciler sertifikalarını, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bülent Selek, Batıkent Kentkoop İlkokulu Müdürü Yakup Hilmi Yılmaz ve REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman’dan aldı.

Genel Müdür Selek, Türkiye’nin su açısından zengin bir ülke olmadığını vurguladı ve suyun hayatın kaynağı olduğunu, çok iyi korunması ve yönetilmesi gerektiğini söyledi. REC Türkiye Direktörü Sayman ise, son 150 yıldır kaydedilen en sıcak yılın son üç yıl olduğunu, bu durumun yaptığımız faaliyetlerin dünya yüzeyinde bıraktığı etkinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını belirterek öğrencilere “geleceği sizler koruyacaksınız” dedi.

Proje ile ilgili detaylı bilgi içeren posteri incelemek için tıklayınız.

Proje basın bültenini incelemek için tıklayınız.