İzmir’de Büyük Endüstriyel Kaza (Seveso) Meydana Geldi!

11 Ekim 2017 tarihinde sabah saatlerinde İzmir’in Aliağa ilçesindeki TÜPRAŞ Rafinerisinde, depolama alanında uzun süredir bakımda bulunan ve işletmeye alınmak üzere hazırlanan bir nafta tankının içinde çalışma yapıldığı sırada gaz sıkışması sonucunda patlama meydana geldi. Olayda 4 kişi hayatını kabetti, 1’i ağır 2 kişi yaralandı.  Bu üzücü tablo 2017 senesinde karşılaşılan ikinci endüstriyel kaza. Benzer bir kaza da, bu yıl Nisan ayında Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bulunan, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Boytek kimya fabrikasında meydana gelmişti.

TÜPRAŞ verilerine göre Aliağa Rafinerisinde 1353 kişi çalışıyor. 1972 yılında 3 milyon ton/yıl ham petrol işleme kapasitesiyle üretime başlayan İzmir rafinerisi, önemli kapasite artırımları ve ünite modernizasyonlarıyla gelişerek 1987 yılında 10 milyon ton/yıla ulaştı. 2007 yılında damıtma kapasitesindeki revizyonlar da göz önüne alınarak rafinerinin ham petrol işleme kapasitesi 11 milyon ton/yıl olarak tescil edildi. Verilere göre, İzmir Rafinerisinde, 2016 yılında 7,3 milyon tonu yurt içine olmak üzere toplam 10,4 milyon ton ürün satışı yapıldı. (Kaynak: Hürriyet Gazetesi)

Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması (BEKRA) Nedir?

Modern endüstriyel üretim süreçleri, kimyasal madde kullanımını gerektirir. Kimyasal maddeler, tüketici mallarının yanı sıra, tarım, imalat, inşaat ve hizmet sektörlerinin de önemli üretim bileşenlerindendir. Bu maddelerin depolanması, kullanımı, üretimi, taşınması veya bertarafı sırasında oluşacak bir aksaklık sonucu meydana gelebilecek bir patlama, yangın veya yayılım, ağır tahribata yol açabilir. Tehlikeli madde içeren, çok sayıda insanın sağlığını tehdit eden, doğal çevrenin kalıcı olarak veya uzun dönemli kirlenmesine neden olan ve yüksek derecede maddi hasar veren, geniş çaplı acil durum müdahalesi gerektiren yangın, patlama ve toksik yayılım olayları büyük endüstriyel kaza olarak sınıflandırılmaktadır.

REC Türkiye, “SEVESO II Direktifinin Uygulama Kapasitesinin Arttırılması için Teknik Yardım Projesi” kapsamında Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması (BEKRA) – İşletmeciler için Rehber hazırlamıştır. İşletmecilere bu kapsamda düşen sorumlulukları içeren rehbere ulaşmak için tıklayınız.