İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi (iklimIN) Başladı!

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, faydalanıcısının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğu ve Project Group liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen “İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi (iklimIN)” 14 Ağustos 2017 tarihinde başladı. Projenin açılış konferansı, Ankara Sheraton Otel’de, 27 Eylül 2017 tarihinde düzenlendi.

NTV Haber Spikeri Simge Fıstıkoğlu ve NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur’un sunumları ile başlayan konferansın açılış konuşmaları Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Mehmet Selim Uslu ve AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Gabriel Munuera Vinals, tarafından gerçekleştirildi.

Bakan Özhaseki konuşmasının başında insan kaynaklı olarak dünyanın her yıl daha fazla ısındığını ve iklimlerin değiştiğini vurguladı. Küresel işbirliğinin iklim değişikliği konusunda çok önemli olduğunu belirten Özhaseki iklim değişikliği ile mücadelede Türkiye‘nin üzerine düşen görevleri yerine getirdiğinin altını çizdi. Açılış konuşmalarının ardından Bakan Özhaseki ve heyeti proje kapsamında hibe alan projeleri stantlarını ziyaret etti.

Etkinliğin öğleden sonraki oturumlarında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İklim Değişikliği Daire Başkanı Mehrali Ecer ve Boğaziçi Üniversitesi, İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz sunumları ile iklim değişikliği ile mücadele konusundaki mevcut gelişmeleri paylaştı. “Yerel İklim Eylemi” adlı devam eden panel oturumunda; ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Balaban, Ankara Kalkınma Ajansı Is Geliştirme ve Strateji Birimi Başkanlığı Uzmanı Emine Gökkaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Fatih Erol, Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu ve GÜNDER Genel Sekreter Faruk Telemcioğlu panelist olarak yer aldı.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Toplam bütçesi 1.865.000 Euro olan İklimin projesinin hedefi, Türkiye’de ortak iklim değişikliği etkilerini azaltma çabalarını güçlendirmek için kamu farkındalığını ve paydaş kapasitesini artırmak suretiyle AB iklim politikası ve mevzuatına kademeli olarak uyumun sağlanmasıdır. Proje kapsamında, eğitim programlarıyla kapasite geliştirme, paydaşlarla etkili iletişim ve farkındalık artırma çalışmaları ve hibe projeleri yoluyla yerel iklim değişikliği hareketinin gerçekleştirilmesi konularında teknik destek sağlanması, toplumun iklim değişikliği konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Proje hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.