Sıfır Atık Projesi’nin Tanıtımı Gerçekleştirildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” tanıtımı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde, 26 Eylül 2017 tarihinde yapıldı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen toplantıya Cumhurbaşkanı eşi Sayın Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki katılım gösterdi. Projenin amacı oluşan atıkların öncelikli olarak kurumsal ölçekte değerlendirilmesi, sonrasında bu kültürün tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması olarak sunuldu.

Emine Erdoğan konuşmasında, projenin ilk uygulamasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binasında ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ayrıştırılan ve ekonomiye kazandırılan atıklar ile başlamış olduğunu ve bu uygulamanın diğer kamu kurumları ve ardından ülke genelinde yaygınlaştırılması konusundaki kararlığını paylaştı. Üretim için harcadığımız çaba kadar tükettiklerimizin oluşturduğu atıkları bertaraf etmek için uğraştığımızın altını çizen Erdoğan, tüketimi üretime dönüştürme gerekliliğinin altını çizdi ve sürdürülebilir kalkınmanın ancak doğru atık yönetimi ile mümkün olacağını belirtti.

Bakan Özhaseki ise yaptığı konuşmasında, çevre kavramının günümüzde oldukça önemli bir konu olduğunu, insanoğlunun artan tüketimi nedeniyle doğayı daha çok tahrip etmeye başladığını belirtti. Dünyamızın karşı karşıya olduğu iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini, atıkların değerlendirilmeye çalışıldığı bu gibi projeler yoluyla engellemenin önemli bir sorumluluk olduğunun altını çizdi. Son olarak, Bakanlıkta 4 aylık çalışma sonunda değerlendirilen 45 ton atık kâğıt, 11 ton atık plastik 2,5 ton atık cam ve 1 ton atık metal yoluyla toplamda 8 ton sera gazı salımı azaltımı gerçekleştirildiğini belirten Özhaseki projenin ilk çıktılarını katılımcılarla paylaştı.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.