İstanbul için Avrupa’nın En Büyük “Atıktan Enerji Tesisi”

Avrupa’nın en büyük atıktan enerji tesisi olacak Eyüp Kemerburgaz Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin inşasına yönelik sözleşme imza töreni İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasında gerçekleştirildi. İmza törenine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Hitachi Zosen Inova CEO’su Franz Josef Mengede, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve Genel Sekreter Yardımcıları Çağatay Kalkancı, Mevlüt Bulut ve Nihat Macit katıldı.

Yerli üretimi de destekleyen proje ile bir yandan evsel atıklar bertaraf edilirken diğer yandan atıktan elektrik enerjisi üretimi sağlanacak. Avrupa Yakası’nın günlük evsel atığının %25’inin yakma yoluyla bertaraf edileceği 3000 ton/gün evsel atık bertaraf kapasiteli tesis, 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Tesisin bu şekilde yılda 1 milyon ton karbondioksit salım azaltımı sağlaması hedefleniyor.

Başkan Kadir Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımdan sonra en büyük yatırımlarının çevre üzerine olduğunu vurguladı. İstanbul’un nüfusu ve dolayısıyla evsel atık miktarının sürekli arttığını, bu anlamda ihtiyaç duyulan bu tesisin yatırım ve işletmesini belediye olarak kendilerinin gerçekleştireceklerini belirtti.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.