Natura 2000 Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi!

“Natura 2000 Gerekliliklerinin Uygulanması İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” açılış toplantısı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı katılımıyla 13 Nisan tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Topalntıya ayrınca, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı, Meclis Çevre Komisyonu üyeleri, ile birçok bürokrat katılım gösterdi.

Açılış konuşmasında, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ; AB üyelik sürecinde çevre mevzuatı uyumu açısından birçok gelime kaydedildiğini , taslak Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu’nun AB mevzuatı ile uyumlu olması için çaba sarf edildiğini ve önümüzdeki günlerde Meclis gündemine geleceğini söyledi. Proje kapsamında kurulacak olan Natura 2000 Veri Tabanının çok önem arz ettiğini belirtti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkan Yardımcısı Virve Vimpari, proje ile Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini ve biyolojik çeşitliliğin ve doğanın korunmasına katkı sağlanacağını ifade etti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş; Kuş ve Habitat Direktiflerinin ulusal düzeyde uyumlaştırılması kapsamında birçok çalışma gerçekleştirildiğini söyledi.Proje ile bu çalışmalara daha da hız verileceğini ifade etti.

Proje Takım Lideri Begona Matilla; projenin genel hedefleri ve faaliyetler konusunda sunumunu gerçekleştirdi ve projenin AB üyelik sürecinde ülkemize sağlayacağı faydalardan bahsetti.